Home Webboard ArticlesKnowledges  

ผู้เขียน หัวข้อ: แนะนำ Hosting ฟรี สำหรับศึกษา PHP & My SQL ไม่มี ADS  (อ่าน 28283 ครั้ง)

ออฟไลน์ sniffer

• Ju
  • *
  • เห็นด้วย&ขอบคุณ: 2
สำหรับคนที่กำลังมองหา Host เพื่อใช้ในการศึกษา PHP และ My SQL ผมขอแนะนำให้ใช้  newbielink:http://www.000webhost.com/75087.html [nonactive]  ครับ ไม่มี Banner ไม่มี โคสนา สนับสนุน FTP

รายละเอียดครับ

250 MB Disk Space, 100 GB Data TransferWe have enough room for your website, emails and databases. All our servers are also connected to dedicated 10mbps internet lines, so we can give you 100 GB data transfer absolutely free.
 PHP with MySQL Database SupportUnlike other free webhosts we do support PHP and MySQL with no restrictions. You get full access to the latest version of PHP and MySQL. The following PHP features are fully supported:
  • PHP mail() function and Sendmail
  • Curl, GD2 library, ImageMagick, Zend
  • fopen() and PHP sockets
  • safe_mode is OFF, file uploads ON
  • Zend Optimizer support, Ioncube loader.. and much more features are enabled
cPanel Control PanelcPanel is the most advanced control panel in industry. It has tons of features and it is easy to use even for newbie. Interactive help, video tutorials will help you to understand why cPanel is the best and you will never want to switch to anything else. cPanel is widely used by the paid hosts, but we are giving you it absolutely free!

Fantastico De Luxe 1-Click Autoinstaller
Finally! We are the first free web hosting company that gives you access to Fantastico Autoinstatler. Fantastico is a system designed to make installing popular scripts easy. If you want to improve your web site with a discussion forum or an online gallery to show everyone your latest holiday snaps, you can. With a few clicks of your mouse your web site will be transformed into a fantastic resource for you, your business or your family.
Fantastico can install over 40 popular scripts such as: Drupal, Geeklog, Joomla, Xoops, WordPress, b2evolution, Support Logic Helpdesk, phpBB2, SMF, OS Commerce, ViPER Guestbook, Coppermine Photo Gallery, PhpWiki, PHPauction, WebCalendar and more.
 Website Builder SoftwareOur hosting is supercharged with SiteReptile website builder. SiteReptile is the easiest to use website builder in the market. Just 3 steps (enter your login details, select one of 330 high quality templates and click 'publish') and your website is ready online for editing. Just one click - and you have subpage created or contact form inserted.

สำหรับคนที่มี Hosting Free ดี ๆ โพสต์บอกได้นะครับ

ออฟไลน์ Just-someone

• ชูวับ ชูวับ
  • Ju
  • *
  • เห็นด้วย&ขอบคุณ: 6
    • My blog - Art gallery
Re: แนะนำ Hosting ฟรี สำหรับศึกษา PHP & My SQL ไม่มี ADS
« ตอบกลับ #1 เมื่อ: 11, กันยายน 2008, 08:25:22 AM »
เคยเล่นอยู่ 2 อัน
www.freehostia.com ไม่มีโฆษณา
www.ifastnet.com มีโฆษณา แต่เว๊ปโหลดเร็วดี
อยากรู้อะไร ถาม กูเกิล กูรู หนัก ๆ เข้า กูมั่ว กูเดา กูงง -*-

ออฟไลน์ cap

• Ju
  • *
  • เห็นด้วย&ขอบคุณ: 3
Re: แนะนำ Hosting ฟรี สำหรับศึกษา PHP & My SQL ไม่มี ADS
« ตอบกลับ #2 เมื่อ: 12, กันยายน 2008, 06:14:34 PM »
ขอบคุณครับ

เดี๋ยวจะลองดูกำลังมองหาพอดีเลย

ออฟไลน์ TheD

• Ju
  • *
« ตอบกลับ #3 เมื่อ: 03, ธันวาคม 2008, 10:54:11 PM »
ขอบคุณครับท่าน

ออฟไลน์ tooads.com

• Ju
  • *
    • ขายโดเมน Domain For Sale
« ตอบกลับ #4 เมื่อ: 15, มกราคม 2009, 09:13:52 AM »
newbielink:http://www.freehostia.com [nonactive] ดีเหมือนกันครับแอดโดเมนได้ด้วย :yaahoo:
*Link Removed*เปิดให้ใช้งานแล้วครับ
*Link Removed*

MoMO

• บุคคลทั่วไป
« ตอบกลับ #5 เมื่อ: 16, พฤษภาคม 2009, 01:44:35 AM »
ขอแบบที่อธิบายเลยได้ไหมค่ะคือหนูก็ใช้เว็บนี้อ่ะ

แต่ยังทำไมได้เลยอ่ะตั้งนานแล้ว

ยังไงช่วยอธิบายให้หน่อยนะค่ะ

ออฟไลน์ glosgu.com

• Ju
  • *
    • เว็บวาไรตี้ ของฟรีติดเว็บ เกมส์ออนไลน์
« ตอบกลับ #7 เมื่อ: 09, ธันวาคม 2009, 01:17:00 AM »
ขอบคุณครับ

ออฟไลน์ vatroni09

• pretty russian wife
  • Ju
  • *
    • pretty russian wife
Hosting PHP My SQL ADS
« ตอบกลับ #8 เมื่อ: 21, ธันวาคม 2009, 04:06:56 PM »
Hi to all guys

Id like to know which are the best hosting for a website in PHP and MySQL.

Obviously the best quality/price relation.

I evaluated Media Temple and BlueHost.

Are their services good enough? Are they really serious? Do you know someone better?

Can I move a .it domain without problems?

Thanks for all your answers.

ออฟไลน์ iscream

• Ju
  • *
    • http://www.insitejapan.com
« ตอบกลับ #9 เมื่อ: 05, มกราคม 2010, 11:17:16 PM »
เว็บ 00 ไม่ค่อยดีเลย
เจอที่นี่มา เลือกได้ตามใจเลย
newbielink:http://www.mindphp.com/forums/viewforum.php?f=26 [nonactive]
« แก้ไขครั้งสุดท้าย: 23, มีนาคม 2010, 06:37:34 PM โดย iscream »
ข้อมูลญี่ปุ่น

หาเพื่อน MSN

ออฟไลน์ dbpod

• Ju
  • *
« ตอบกลับ #10 เมื่อ: 31, กรกฎาคม 2010, 07:25:22 PM »
ผมมาทันรึป่าวครับเนี่น
*Link Removed* *Link Removed* *Link Removed* *Link Removed*

ออฟไลน์ queen110

• Ju
  • *
    • Verkauf Shop
« ตอบกลับ #11 เมื่อ: 03, สิงหาคม 2010, 06:10:04 PM »
ที่ใช้มา 000webhost.com จำล่มบ่อยเหมือนกันเหมือนจะบังคับให้เสียตังทางอ้อม
newbielink:http://www.freehostia.com [nonactive] ก็ใช้ดีไม่ค่อยล่ม
 *ขออภัย จำกัดสิทธิ์การใส่ Link-URL ในลายเซ็น*

ออฟไลน์ shone17

• Ju
  • *
« ตอบกลับ #12 เมื่อ: 09, สิงหาคม 2010, 07:22:18 PM »
ผมสมัครแล้ว ต้องรอแอดมินเขาอนุญาติหรือไม่ครับ

ออฟไลน์ hostyim

• Ju
  • *
  • เห็นด้วย&ขอบคุณ: 1
« ตอบกลับ #13 เมื่อ: 18, มกราคม 2011, 09:52:34 AM »
ขอบคุณค่ะ
 *ขออภัย จำกัดสิทธิ์การใส่ Link-URL ในลายเซ็น*

ออฟไลน์ somsak01

• Ju
  • *
    • ชุดตรวจสารเสพติด
« ตอบกลับ #14 เมื่อ: 21, กุมภาพันธ์ 2011, 08:42:16 AM »
แหล่มครับ
จำหน่าย *ขออภัย จำกัดสิทธิ์การใส่ Link-URL ในลายเซ็น*

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 
Back to top